Pamatų šiltinimas
Norint šiltai gyventi ir komfortabiliai jaustis, būtina tinkamai apšiltinti ne tik pastatų sienas bei stogą, bet ir pamatus. Pastatyto pastato pamatų nebepakeisi, todėl svarbu tinkamai suprojektuoti ir apšiltinti pamatus iš pat pradžių.
Dažnai su žeme besiribojančius pastatų plotus (t.y. rūsius) naudojame kaip naudingas šildomas gyvenamąsias, pramogų arba darbo erdves. Norint, kad sienos akumuliuotu, sumažintu vartojamą energiją, sukurti malonų vidaus klimatą ir būtu išvengta kondensacijos ant paviršių, šias patalpas reikia izoliuoti (šiltinti). Pagrindinis pamatų termoizoliacijos tikslas – užkirsti šalčiui kelią į pastato vidų.
Pastatai su rūsiu paprastai šiltinami iš išorės, o be rūsio – iš vidaus ir iš išorės. Trisluoksniam mūrui – šiltinimo medžiaga įterpiama į liejamą monolitinį pamatą. Pamatai šiuo atveju tampa trisluoksniai. Nors tai daug darbo reikalaujanti technologija, tačiau taip grindų įšalimo tikrai išvengsite. Šiltinant pamatus naudojamos ekstruzinis polistirenas jo ypatinga savybė uždara porų struktūra, kuri suformuoja vientisą skluoksnį, kuris atstumia vandenį.
Todėl pamatams šiltinti tinkamiausias yra ekstruzinis polistirenas. Tai labai patvari ir atmosferos poveikiui atspari izoliacinė medžiaga, tačiau ji yra gana brangi. Ekstruzinis polistirenas tinka šiltinant pamatus iš išorės. Esant galimybei, ekstruzinį polistireninį putplastį reikia įgilinti iki pamato pado.
Rūsiai, kuriuose yra tik ūkinės patalpos, įprasta, silpnai šildomi arba visai nešildomi. Tokiais atvejais apšiltinimo medžiagos storis gali būti apie 5-10cm. Izoliacija, padaryta ant rūsio sienų, turi susijungti su antžeminių namo sienų izoliacija. Kitaip tarp jų susiformuos šilumos tiltai. Nešildomuose rūsiuose turi būti apšiltintas bent jau cokolis, t.y. bent jau 50cm žemiau perdegimo, ir perdengimas tarp pirmo aukšto ir rūsio.
Didelis pastato priešas – žiemą atsirandantys šilumos tiltai. Net ir pačiu storiausiu izoliacinės medžiagos sluoksniu netinkamai apšiltintas pamatas leidžia šalčiui be kliūčių skverbtis į pastato vidų. Todėl gali pradėti rasoti sienos, o susidarius rasos taškui vidinėje atitvaros dalyje, iškyla grėsmė atsirasti pelėsiui. Pamatų apšiltinimą reikia įrengti taip, kad būtų sudaryta bendra sistema su viso namo šiltinimu. Kai namas šiltinamas iš išorės, pamatų ir sienos šiltinimo medžiagos turi liestis, o vidinės pamatų šiltinimo medžiagos turi liestis su grindų apšiltinimo medžiagomis.